Malá solární elektrárna

Motivace

Když mi v lednu přišlo vyúčtování na elektřinu s doplatkem, začal jsem uvažovat, jak by bylo možné snížit výdaje za elektřinu. Prvním krokem byla výměna žárovek za jejich LED verze. Dále jsem se začal zajímat o možnost výroby elektřiny ze slunce.
Po shlédnutí některých videí, přečtení článků jsem se dozvěděl, že aktuálně je možno na různé možnosti fotovoltaické elektrárny čerpat dotace, čímž by se cena snížila. Otázkou ale zůstává, jaká by byla návratnost této investice, i když nejde jen o návratnost, ale při vhodném zapojení také o zálohu v případě výpadku elektrické energie ze sítě. Jedná se však o velkou investici, proto jsem si chtěl nejdříve ověřit několik věcí:
- jaká je spotřeba na každé fázi a její průběh v čase (až se k tomu dostanu, tak chci koupit 3x jednofázový wattmetr s impulsním výstupem, k tomu asi ESP32 a sbírat data v Raspberry Pi)
- jestli je střecha vhodná pro instalaci panelů (až se mi bude chtít, tak ráno, během dne a večer zjistítm, jak moc stíní okolí)
- jaké různé okolnosti (ranní slunce, oblačnost, déšť, sníh, ...) ovlivní množství vyrobené elektřiny (viz níže)

Malé řešení

Dalším impulsem pro to, něco udělat, byla situace na začátku března - počínající pandemie korona viru (teoretická možnost blackoutu) a také důrazné doporučení zaměstnavatele na home office (zvýšená spotřeba elektřiny doma). V tu dobu jsem již shlédl několik videí od Willa Prowse (určitě doporučuji shlédnout). Měl jsem rozdělaný projekt malé domácí UPSky, který jsem se rozhodl trochu předělat na malou solární elektrárnu (místo 12V zdroje s baterií zapojit solární kontrolér). Objednal jsem proto přes Aliexpress z Českých skladů (nakonec první dvě šla z Německa a třetí z Francie) solární panely (2x 100Wp), MPPT 30A kontrolér (který se nakonec ukázal, že neumí MPPT a prodejce vrátil peníze) a 1000W invertor. Dále jsem objednal přes Aukro (kvůli době doručení, na Aliexpresu byly položky jen v Číně) konektory MC4, MC4 "rozdvojky", 2,5mm2 kabel a husí krk.

První zapojení (28. 3. 2020)

Po několika dnech jsem měl vše doma, tak jsem namontoval panely na domnělý jih (pak jsem se podíval do mapy, že jde spíše o jihozápad), protáhl husím krkem dvoulinku, venku zakončil konektory MC4 a uvnitř dutinkama. Panely jsem nejdřív zapojil paralelně. Zapojil jsem tedy (domnělý) MPPT kontroler ke (ne úplně vhodně zvolené, ale měl jsem ji doma) gelové 12V 45Ah baterii, následně zapojil solární panely a na výstup jsem zapojil původní UPSku. Vše začalo fungovat - při slunečném počasí se baterie nabíjela, v noci pak napájela spotřebiče (1x Raspberry Pi s 2,5" HDD). Z UPSky jsem použil sledování napětí a proudu na baterii a u spotřebičů. Rozdílem výkonů jsem pak dostal výkon dodávaný solárními panely.

Má to své mouchy

Co vůbec bude elektrárna napájet? To byla hlavní otázka, aby to celé mělo nějaký smysl. Jedna možnost byla tam připojit monitor, dokovací stanici, počítač, ... a pokud bude baterie slabá, tak se vše přepojí do elektrické sítě - což se mi moc nezamlouvalo. Při postupném sledování výše zmíněných videí jsem objednal ze Španělska ATS (přepínač zdroje - pokud je baterie dostatečně nabitá, napájí výstup z invetoru, pokud klesne napětí na baterii, přepne během cca 10-16ms na napájení z elektrické sítě).
Také po zapojení invertoru z něj i zdroje notebooku šlo slyšet nějaké cvakání - následně jsem zjistil, že nedodává na výstupu sinusoidu (pure sine wave), ale jakousi upravenou (modified sine wave), což prý není úplně ideální. Objednal jsem tedy (ze Španělska) jiný invertor, který by měl mít na výstupu už správnou sinusoidu.
Dalším poznatkem bylo, že kontrolér, který byl popsán, že umí MPPT, tak je obyčejný PWM kontrolér. Reklamoval jsem to tedy u prodejce a dostal své peníze zpět. Následně jsem objednal na více místech doporučovaný kontroler Epever 3210AN s USB kabelem, teplotním senzorem a externím displejem MT50.

Další plány

Důležitou komponentou, která chybí, je baterie. Pro potřeby solární elektrárny je nejvhodnější LiFePo4, která je také relativně drahá (ale při zohlednění využitelné kapacity a počtu cyklů však prý vychází levněji, než olověná baterie). Také jsem zvažoval možnost, jestli koupit baterii hotovou (méně práce, ale při levnějším řešení člověk často neví, co kupuje - kapacita, použitý BMS, ...) anebo si ji z jednotlivých článků sestavit sám. Nakonec jsem zvolil druhou možnost a dle ceny objednal 4ks 90Ah článků a cell monitor. Co se týká BMS, tak jsem zatím nic neobjednal - zatím zkusím články zbalancovat a spoléhat na odpojení buď ATS (invertor) anebo MPPT (12V spotřebiče). Jako BMS jsem nakonec objednal 80A variantu.

Možná rozšíření

Většinu komponent jsem si zvolil tak, aby šla elektrárna rozšířit. Zatím mne napadají dvě možnosti rozšíření:
a) 12V - přidat 2ks solárních panelů (MPPT umí na 12V maximálně 390W) + přikoupit x*4 články (zapojit pak x článků paralelně a ty pak po skupině 4 do série)
b) 24V - přidat 6ka solárních panelů (MPPT umí na 24V maximálně 780W) + přikoupit lichý počet násobků 4 články a zapojit po x * 8 do série). Také by byl nutný 24V invertor, případně DC-DC konvertor na 12V

Na kolik mě to vyšlo a kdy se mi to vrátí

PoložkaCena
MPPT kontroler105 USD
2x 100Wp solární panel155 USD
2000W invertor78 USD
4x 90Ah LiFePo4 článek209 USD
ATS82 USD
BMS34 USD
--------------
Celkem USD663 USD
Celkem Kč (25,5 Kč/USD)16907 Kč

Co se týká návratnosti, tak předpokádám, že bude v nedohlednu, data dodám, až budu mít zapojeno vše, co je ještě na cestě.
V současné konfiguraci ("MPPT" + 2x 100Wp solární panely + invertor + ATS = cca 304 USD čili cca 7760 Kč) a vypočítané průměrné výrobě za poslední týden 17W/h vychází, že za rok vyrobím 149 kWh. Při ceně 4Kč/kWh pak vychází návratnost na cca 13 let (kdo ví, jestli ty komponenty tak dlouho vydrží).

2020-04-22 Jak jsem nový MPPT kontroler zkamarádil s Raspberry Pi

Přišel (i když jsem musel doplácet něco málo přes 1000 Kč - DPH + poplatek za vyřízení) nový MPPT (už opravdu) kontroler, který jsem hned zapojil místo starého. Vzhledem k tomu, že obsahuje i komunikační port, připojil jsem k němu nejdřív externí displej (MT50), ale vzhledem k tomu, že jsem z něj chtěl dostat i nějaká ta data. Následovalo tedy zkamarádění s Raspberry Pi (myslím, že první model, válel se mi ve skříni). Použil jsem následující návod a po troše hádání se (a instalaci minimalmodbusu) jsem to nějak rozchodil. Následovalo upravení skriptu, kde načítám hodnoty, které mě zajímají (viz tabulka) a jejich export do souboru, který je dostupný webovým serverem, aby mi jej následně mohlo stáhnout další Raspberry Pi, kde běží monitorovací systém Cacti, kde mám k dispozici různé grafy. Další den jsem použil displej (20x4 znaky), kde zobrazuju 1x za minutu aktuální hodnoty (až bude čas, zkusím to předělat na častější).

2020-05-23 Zapojení nové baterie a invertoru

Invertor jsem původně objednal na konci března, vybral jsem možnost zaslání ze Španělska (7 day delivery), tak jsem čekal, že do dvou týdnů by mohl být doma. Po pár dnech prodejce poskytl tracking number, které ale ovšem nefungovalo, tak po několika dalších dnech jsem napsal prodejci, aby číslo zkontrolova, že jej nemohu dohledat. Odpověděl mi, že zboží ještě nezaslal a bude zasláno 15. 4. Na můj dotaz, ze které země odpověděl, že z Německa. Myslel jsem si, že chvíli zpožedění mě nezabije, tak jsem se prodejci 16. ozval, jestli zboží bylo odesláno a chtěl po něm tracking number. Ujistil mě, že zboží odeslal a tracking number poskytne ještě ten den nebo další. Po dvou dnech jsem se opět připomněl a dozvěděl jsem se, že zboží nebylo odesláno. Prý bude odesláno o víkendu 25. - 26. 4. z Polska. Už se mi to moc nelíbilo, ale když už je to objednáno, tak počkám. Po tomto víkendu se mi prodejce strašně omlouval, že zboží nebylo odesláno a bude odesláno 12. května. Žádal jsem tedy prodejce slušně o vrácení peněz, na což mi bylo odpovězeno, že mi zboží zašle. Vytvořil jsem tedy na Aliesxpresu "dispute" s důvodem "no tracking information", což mi přišlo nejpodobnější tomu, co se dělo. Prodejce mě žádal, abych to zrušil, že zboží zašle. Já trval na vrácení peněz. Chtěl tedy po mě, abych to zrušil a vytvořil nový s důvodem, že zboží nepotřebuju, což jsem odmítl. Naštěstí po několika dnech zasáhl Aliexpress, který mi peníze vrátil. Objednal jsem tedy jiný invertor, který do několika dní přišel.
Mezitím dorazily i mírně poškozené (oděrky, pomačkaný vnější obal) LiFePo4 články. Ty jsem zapojil do série a přidal BMS. Ještě chybí fusebox, tak jsem zatím jen zapojil MPPT přímo na baterii (s 30A pojistkou) a k baterii přes 200A pojistku invertor. V MPPT kontroleru jsem ještě přenastavil kapacitu baterie na 90Ah. Je to pár dnů, ale pozoruji, že pokud přestane svítit slunce, tak v případě gelové baterie byl pokles napětí na baterii více, než 1V, někdy i 2. V případě LiFePo4 baterie se jedná o pokles několika desetin voltu.

2020-09-01 Dva nové solární panely a upgrade Raspberry Pi

Před nějakou dobou mi přišly dva nové flexibilní 100Wp panely (stejné jako dříve), po nějaké době jsem je zapojil - s konstrukcí na střechu mi pomohl táta, zapojení jsem zvládl sám (zvolil jsem vždy 2 sériově a s dalšími dvěma paralelně - napětí zůstane stejné, jen bude dvojnásobný proud). Do této chvíle vše v pořádku. Ale když začalo více svítit sluníčko, tak jsem si všiml, že kabely od kontroleru k baterii se něpěkně zahřívají, proto jsem musel panely odpojit, kontroler připojit kabely s větším průřezem a pak bylo již vše v pořádku.
Naopak méně příjemnou zkušeností bylo, když jsem, v dobré víře, chtěl aktualizovat (apt dist-upgrade) Rasbperry na novější verzi jádra - to jsem neměl dělat - po upgrade přestala fungovat komunikace s kontrolerem... Po několika pokusech vše rozchodit (původní myšlenka byla mít místo dvou Raspberry - jedno pro fotovoltaiku a druhé jako domácí úložiště, jen jedno), jsem nakonec nainstaloval starší systém, kde vše fungovalo, jako doposud.

2021-03-30 Automatizace zapínání/vypínání invertoru, data v databázi, odešla SD karta

Nedávno jsem přepsal zapisování údajů do MySQL (MariaDB) databáze místo ukládání do souborů (při přepisování to pak občas vracelo nulové hodnoty). Dále jsem na základě určitých podmínek napsal skript, který zapne (při větším napětí anebo výkonu solárních panelů, než je určitá mez, po dobu 4 po sobě jdoucích minut) anebo vypne (obdobná podmínka, pokud po dobu 4 po sobě jdoucích minut je napětí nižší, než nějaká mez) invertor. Ale další den mi odešla SD karta (asi 10 let stará, cca 5 let běžela 24x7). Zálohu jsem sice našel, ale byla skoro půl roku stará, tak jsem si procvičil psaní skriptů v Pythonu znovu... Hned tu noc, co jsem to přepsal, tak jsem vytáhl SD kartu a udělal její zálohu.

2021-05-01 - úklid

Po nějaké době provozu jsem si ze dřeva vyrobil box, do kterého jsem namontoval jednotlivé komponenty - viz následující foto.

2021-08-01 - aktualizace návratnosti

Za rok 2021 mi vyšlo, že jsem vyrobil elektřinu v hodnotě cca 1284 Kč, čili při investici cca 20000 Kč mi vychází návratnost přes 15 let...

2024-04-28 - odešel jeden panel

Nějakou dobu se mi zdálo, že jsem dříve vyrábel v součtu více, než nyní - nejdřív jsem si myslel, že to bude původním zapojením (2 panely v sérii a 2 série paralelně), tak jsem aktuálně zapojené panely v sérii zapojil jako dříve a... vyráběl ještě méně. Vylezl jsem si tedy na střechu s multimetrem a nakonec zjistil, že jeden panel odešel. Nejdřív jsem se díval po novém (stejném), ale při ceně cca 60 USD mi vyšlo lépe koupit nový 430Wp panel a vyměnit stávající menší panely za tento. Nejdříve jsem si udělal novou dřevěnou konstrukci, kterou mi ale soused (díky Tome :-) nedoporučil z důvodu bezpečnosti.

Výroba

Předpoklad 1kWh = 4 Kč

rokměsícvýroba [Wh]Cena [Kč]
2020100
2020200
2020300
202041713669
202051642766
202061547262
202071468659
2020827981112
202091440758
2020101571363
2020111020941
202012254310
Celkem 2020134574540
20211942738
202121655866
2021329350117
2021430816123
2021535164141
2021648427194
2021742742171
2021834320137
2021931284125
20211028316113
2021111075643
202112397316
Celkem 20213211331284
202211017041
202221964979
2022332000128
2022431910128
2022542557170
2022643300173
2022740927164
2022834387138
2022927583110
20221025831103
2022111028141
202212325113
Celkem 20223218461288
20231795332
202321167947
202332353394
2023426460106
2023538331153
2023639679159
2023739677159
2023827915112
2023926323105
2023101726869
202311711428
202312462018
Celkem 20232705521082
20241687528
20242929937
202431970179
2024426071104
202450
202460
202470
202480
202490
2024100
2024110
2024120
Celkem 202461946248